Sytuacja w Gminie Otmuchów na 11-06-2013

08-06-2013 ÷ 09-06-2013

Podtopienia budynków gospodarczych i podwórek, zamulenia dróg: Siedlec, Maciejowice, Sarnowice, Ligota Wlk, Lubiatów, Piotrowice.

Akcja oczyszczania i pompowania w trakcie. W działaniach uczestniczyło 11 sekcji OSP i 2 z PSP.

Po popołudniowych, gwałtownych opadach opadach doszło do powtórzenia sytuacji w nocy z niedzieli na poniedziałek. Częśc jednostek powróciła do baz  6 rano.

09-06-2013 ÷ 10-06-2013

Podtopienia budynków gospodarczych i podwórek w sołectwie Broniszowice, Krakówkowice – wylała Płocha. Użyto ok. 30 t piasku i 3-4 tys worków. W akcji uczestniczyło 5 zastępów OSP (Kałków, Wójcice, Otmuchów, Jasienica Górna, Wierzbno) oraz samochody ciężarowe, maszyny do robot ziemnych i maszyny rolnicze. Ułożono obwałowania obronne przy budynkach mieszkalnych (6) obiektach religijnych (1), wzmacniano wały workami z piaskiem, wykonano przekopy odciążające, prowadzono pompowania w obronie budynków. W akcji uczestniczyli również mieszkańcy w ilości ok. 50 osob (duże brawa za postawę!).

Konieczna jest przebudowa Płochej aby woda mogła spływać po prostej a nie „zygzakiem” co hamuje spływ i powoduje spiętrzenia. Konieczna jest naprawa prawobrzeżnych wałów Płochej.

Ponadto kontynuowano odmulanie dróg w Siedlcu, Janowej, Maciejowicach – zużyto znaczne ilości paliwa aby zmyć naniesiony ił. Użyto także ok. 20 os z robót publicznych, którzy narzędziami ręcznymi oczyszczali drogi i wykonywali przekopy odwadniające jezdnię (zbyt wysokie pobocza uniemożliwiają samoczynny spływ wody i zanieczyszczeń).

 

Podsumowanie

Tam gdzie gmina oczyściła rowy i przebudowała mostki oraz przepusty sytuacja jest niezła (oczywiście kiedyś bedzie jeszcze większy deszcz i wyleje). Dbamy jednak stale o ten element infrastruktury publicznej i ciagle delegujemy do ich utrzymania ludzi i sprzęt.

Najgorsza sytuacja jest tam gdzie są wieloletnie zaniedbania lub gdzie bez pomyślunku ingerowano w strukturę terenu. Zarośnięte rowy wzdłuż dróg, 20 cm przepusty pod dojazdami do posesji, zbyt wysoko posadowione mostki, czy wreszcie zaorane i zasypane rowy. To wszystko powoduje, że tak często występujące w ostatnich latach nawałnice powodują powstawanie sytuacji kryzysowych i znacznych strat w majatku naszych mieszkańców. No i oczywiście generują solidne koszty usuwania ich skutków.