Pogoda

Licznik odwiedzin

Dzisiaj128
Wczoraj246
W tym tygodniu644
W tym miesiącu7485
Wszystkich639300

Szczegóły

 • IP: 54.205.15.219
 • Przeglądarka Unknown
 • Wersja
 • System Unknown

Aktualnie na stronie

1
_

środa, 29, marzec 2017

 

cywil-glowaWitamy na stronie

Zarządzania Kryzysowego Gminy Otmuchów .

Znajdziecie tutaj Państwo informacje dotyczące spraw Zarządzania Kryzysowego, Ochotniczych Straży Pożarnych, Obrony Cywilnej, spraw obronnych i spraw wojskowych.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną i wzięcia aktywnego udziału w jej tworzeniu poprzez swoje komentarze i sugestie.

 

Artur Banasiak

Pożar w Kopalni w Wójcicach 09.02.2017 r.

Dnia 09.02.2017 r. ok. godziny 13 dyspozytor PSK PSP Nysa poinformował jednostki OSP Otmuchów i OSP Wójcice o pożarze na terenie Kopalni w Wójciach. Po dotarciu na miejsce okazało się, że pali się duża koparka do wydobywania żwiru z piaskiem. Pożar powstał poprzez zaprószenie iskier przy szlifowaniu. Z racji na nietypową lokalizację źródła ognia oraz na dużą wysokość koaprki zadysponowano samochódz z drabiną z JRG Nysa. W akcji gaśniczej brały udział 2 samochody gaśnicze wraz z załogą z OSP Otmuchów, 1 samochód gaśniczy z załogą z OSP Wójcice, 2 samochody gaśnicze z załogą z JRG Nysa, samochód z drabiną z JRG Nysa oraz samochód sztabowy z KP PSP Nysa. Cała akcja zakończyła się koło godziny 15. Poniżej zamieszcamy zdjęcia przekazane przez druhów z OSP Wójcice.

  

 

Wypadek na DK 46 w Ściborzu - 03.02.2017

cibrz 1Dnia 3 lutego 2017 roku ok. godziny 8.00 dyspozytor PSK PSP Nysa przekazał informację o kolizji drogowej dwóch pojazdów na DK 46 na wysokości miejscowości Ścibórz. Do akcji zadysponowano 3 zastępy z JRG Paczków oraz jeden zastęp z OSP Otmuchów. Po dojechaniu na miejsce kolizji strażacy zamknęli drogę do czasu usunięcia wraków pojazdów oraz zajmowali się usuwaniem skutków zderzenia. Poniżej zamieszczamy kilka zdjęc przesłanych przez druhów z OSP Otmuchów.

 

 

 

 

 

 

  cibrz 2 cibrz 3

cibrz 4 cibrz 5

cibrz 6

Poszukiwania zaginionej kobiety 29-30.12.2016

wjcice7Dnia 29.12 2016 roku 3 jednostki OSP z naszej gminy: Maciejowice, Otmuchów i Wójcice uczestniczyły w poszukiwaniach zaginionej mieszkanki Nysy. Poszukiwania prowadzono w miejscowościach oraz najbliższym sąsiedztwie Jeziora Otmuchowskiego. Oprócz naszych jednostek w poszukiwania zaangażowana była również Policja i Opolska Grupa Poszukiwawczo - Ratownicza. W trakcie prowadzonych działań niestety nie udało się odnaleźć zaginionej kobiety. Poniżej zamieszamy kilka zdjęć zrobionych przez starżaków z OSP Wójcice.

30 grudnia 2016 roku OSP Otmuchów otrzymało zgłosdzenie od dyspozytora PSK PSP Nysa o tym, iż odnaleziono ciało zagninionej kobiety w zbiorniku Jeziora Nyskiego. Do akcji wyławiania ciała zadysponowano skuter wodny, a także samochód gaśniczy wraz z załogą do zabezpieczenia miejsca zdarzenia.

wjcice1 wjcice2

wjcice3 wjcice4

wjcice5 wjcice6

foto: OSP Wójcice

Pracowity weekend strażaków z OSP Otmuchów

Ostatni weekend był bardzo pracowity dla druhów z OSP Otmuchów. W piątkowy wieczór 9 grudnia, ok. godziny 22 dyspozytor KP PSP Nysa przekazał informacje o pożarze słomy przy drodze pomiędzy Rysiowicami a Karłowicami Wielkimi. Do akcji zadysponowano samochód gaśniczy wraz z 6-cio osobową załogą z OSP Otmuchów. Działania ratownicze polegały na podawaniu środków gaśniczych na źródło ognia oraz zabezpieczenie miejsca przed ponownym pożarem. Interwencję zakończono ok. godziny 01:00 w nocy dnia następnego. Kolejne zdarzenie miało miejsce 24 godziny później. Dyspozytor PSP zgłosił interwencję dotyczącą pożaru komina przy jednym z budynków mieszkalnych znajdujących się na otmuchowskim Rynku. Do akcji zadysponowano 2 samochody z OSP Otmuchów: samochód gaśniczy oraz podnośnik koszowy z łączną załoga 11 strażaków oraz jeden samochód gaśniczy z JRG Nysa. Podczas interwencji wykorzystana została kamera termowizyjna, przy użyciu której udało się ustalić, iż temperatura komina w pomieszczeniach wynosi ponad 80 stopni Celsjusza. Strażacy przy pomocy właścicieli posesji sprawdzili wszelkie pomieszczenia pod katem zagrożenia pożarem. Sytuacja została opanowana po ponad dwóch godzinach działań – komin wystarczająco wystygł - mając swój koniec około godziny 1:00 dnia następnego.

Zwracamy szczególną uwagę wszystkim mieszkańcom korzystającym z tego typu instalacji grzewczych - dbajcie o prawidłowe funkcjonowanie waszych piecyków oraz czystość i drożność przewodów kominowych. Dzięki tego typu działaniom uda się uniknąć strat materialnych oraz interwencji strażaków.

Wypadek drogowy - Buków-Kałków - 28.11.2016

W dniu 28 listopada br. ok godz. 06.45 doszło do groźnie wyglądającego zdarzenia na drodze Kałków-Buków przy zjeździe na Wierzbno. Uczestnikami zdarzenia było auto osobowe z dwoma osobami i bus z jedną osobą. Poszkodowane w zdarzeniu zostały kierowca i pasażerka podróżujące samochodem osobowym. Przybyli na miejsce strażacy użyli nożyc hydraulicznych aby dostać się do kierującej i wydostać ją z auta. Następnie zostały one zabrane przez karetkę do szpitala w Nysie na obserwację i dalsze badania. Kierowca busa wyszedł bez szwanku. Czynności na miejscu prowadzi Policja. W zdarzeniu brali udział strażacy z Łąki, Kałkowa i JRG Nysa.

P.S.

Informacja z ostatniej chwili obydwie poszkodowane z samochodu osobowego są w stanie dobrym.

Pożar sterty w Ratnowicach 19.11.2016

 

Zdjcie0753W dniu 19.11.2016 r. w godzinach wieczonych dyspozytor PSK KP PSP Nysa przekazał informację do jednostek o pożarze sterty siana w miejscowości Ratnowice. Do akcji zadysponowano wozy pożarnicze z: OSP Otmuchów - z obsługą 9 strażaków, OSP Łąka - z obsługą 8 strażaków i OSP Wójcice - z obsługą 6 strażaków oraz jeden samochód gaśniczy z JRG Nysa z załogą 5 strażaków. Na miejscu strażacy zajęli się gaszeniem sterty oraz zabezpieczeniem przed dalszym rozprzestrzenianiem się ognia ze względu na bliskie sąsiedztwo drugiej sterty. Po zakończeniu działań gaśniczych strażacy pełnili jeszcze służbę poprzez dyżurowanie w celu zapobiegnięcia zaprószenia ogniana drugiej stercie, przez co działania trwały do godzin porannych następnego dnia. Dziękujemy za sprawną akcję jednostek OSP a jednoczesnie prosimy właścicieli palnych płodów rolnych o zastosowanie się do przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 z 2010 r, poz. 719 z późn. zm) oraz Ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 178 z 2009 r., poz. 1380 z późń. zm). Dla przypomnienia podajemy tutaj najważniejsze informacje z tym związane:

1. Zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej podczas zbioru, transportu i składowania płodów rolnych należy:

 • stosować wskazania podane w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem;
 • stosować silniki elektryczne o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m;
 • ustawiać silniki spalinowe na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej;
 • zabezpieczać urządzenia wydechowe silników spalinowych przed wylotem iskier;
 • zapewnić możliwość ewakuacji ludzi i sprzętu;
 • przechowywać niezbędne materiały pędne, w ilości nieprzekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nietłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych;
 • wyposażyć miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru. 

2. Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transportu nie jest dopuszczalne. 

3. Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od    punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne. 

4. Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać:

 • powierzchni 1.000 m2 lub
 • kubatury 5.000 m3.              

5. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:

 • 20 metrów od budynków wykonanych z materiałów niepalnych i o pokryciu materiałem conajmniej trudnozapalnym,
 • 30 metrów od budynków wykonanych z materiałów palnych,
 • 30 metrów pomiędzy stogami i stertami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe,
 • 30 metrów od torów kolejowych,
 • 30 metrów od dróg publicznych,
 • 100 metrów od lasu,
 • 30 metrów od urządzeń i linii energetycznych wysokiego napięcia.

6. Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej  2 m w odległości 3 m  od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
7. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
8. Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, nie jest dopuszczalne.

 

Poniżej kilka zdjęć z akcji zrobionych przez druhów z OSP Wójcice.

Zdjcie0755 Zdjcie0756 

Zdjcie0757 Zdjcie0760

Pożar budynku Komendy Powiatowej Policji w Nysie 09.11

Dnia 09.11 około godziny 17.30 wybuchł pożąr dach i poddasza w budynku Komendy Powiatowej Policji w Nysie. Zdarzenie okazało się bardzo trudne ze względu na fakt, iż pożar rozpętał się na dużej wysokości co znacząco utrudniało działania ratownicze. Do opanowania zagrożenia zadysponowano 25 zastępów straży pożarnych, w tym 2 zastępy z OSP Otmuchów - podnośnik wraz z załogą 3 osób oraz samochód gaśniczy z załogą 5 osób oraz 2 zastępy z OSP Wójcice - samochód gaśniczy z załogą 7 osób i samochód gaśniczy z załogą 9 osób. Dzięki urzycia podnośników (również tego z Otmuchowa) udało się opanować pożar i w czwartyek 10.11 ok. godziny 2.30 zakończono działania gaśnicze. Od rana trwa szacowanie strat. Ponadto Starosta Nyski Pan Czesław Biłobran, Burmistrz Nysy Pan Kordian Kolbiarz oraz Komendant Wojewódzki Policji Pan Inspektor Jarosław Kaleta spotkali się w celu wybrania tymczasowej siedziby dla KPP Nysa do czasu remontu. Poniżej zamieszczamy zdjęcia zrobione przez strażaków z OSP Otmuchów - jedno ze zdjęć robione kamera termowizyjną wyraźnie pokazuje obrys pożaru na dachu budynku.

Kolizja na obwodnicy

W godzina poranych na skrzyżowaniu ulicy 1 Maja z obwodnicą Otmuchowa doszło do kolizji dwóch samochodów osobowych. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały dwie jednostki OSP, z Wójcic oraz Otmuchowa. Strażacy zabezpieczyli miejsce kolizji i wydostali poszkodowanych z rozbitych pojazdów. Poszkodowani zostali zabrani do szpitala.

IMAG0299IMAG0300IMAG0301

Wypadek na obwodnicy - 22.11.2015

 W niedzielę na obwodnicy Otmuchowa doszło do koejnego wypadku. Zderzyły się dwa auta osobowe, którymi jechały 3 osoby. Najbardziej poszkodowana została kierująca nioebieskim autem i ją zabrało pogotowie aby poddać szczegółowym badaniom.

Miejsce wypadku zabezpieczali strażacy z Otmuchowa i Wojcic oraz z JRG Nysa.

Przyczyny zdarzenia bada policja.

Wypadek 21.09.2015

 W poniedziałek 21 września druhowie z OPS Wójcice zabezpieczali na drodze krajowej Nr 46 miejsce wypadku drogowego, w którym uczestniczyło 3 pojazdy. 

Doga jest ruchliwa i niestety druhowie często mają okazję do pokazania swojej sprawności. Dajmy im odetchnąc i uważajmy na drodze!

Intensywne opady - 12.08.2015

Dnia 12-08-2015 w godzinach popołudniowych doszło do intensywnych opadów deszczu, w wyniku których doszło do podtopienia 5 budynków. W działaniach ratowniczych uczestniczyły 4 sekcje OSP (2 z Otmuchowa i 2 z Wojcic).

Pożar w Ligocie i nie tylko - 04.08.2015

Dnia 04-08-2015 w godz południowych OSP Otmuchów na wezwanie KP Otmuchów otworzyła drzwi mieszkania w miejscowości Grądy-Bednary. W mieszkaniu znaleziono ciało mężczyzny. Sprawę wyjaśnia Policja Dnia 04-08-2015 w popołudniowych OSP Otmuchów otrzymało zgłoszenie o pożarze w miejscowości Ligota Wlk. Na miejscu okazało się, że płonie budynek gospodarczy w ciągu z innymi budynkami gospodarczymi i mieszkalnym. W akcji gaśniczej uczestniczyły 3 zastępy straży (OSP Otmuchów, OSP Wojcice i JRG Nysa) oraz drabina. Prowadzenie akcji znacznie utrudniał upał, który zmuszał dowódcę do wykonywania bardzo częstych zmian strażaków, aby uniknąć udaru cieplnego w czasie działań w grubych ochronnych mundurach. Ok. godz 20.00 akcja została zakończona.

Wypadek w Goświnowicach - 27.06.2015

 W dniu 27.06.2015 r. około godz. 8:00 na drodze krajowej nr 46 w rejonie m. Głębinów doszło do wypadku samochodu osobowego marki VW POLO z ciężarowym MAN-em. Z przeprowadzonych ustaleń wynika, że kierowany przez 71 – letniego mężczyznę samochód osobowy z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym pojazdem ciężarowym. W wyniku zderzenia pojazdów, kierowca samochodu osobowego poniósł śmierć na miejscu. 
Do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz usunięcia skutków wypadku zadysponowani zostali druhowie z OSP Wójcice i JRG Nysa, a także dźwig specjalny z JRG w Brzegu.
Czynności wyjaśniające w tej sprawie prowadzi SRD KP w Nysie pod nadzorem prokuratora.
Naczelnik OSP Wójcice
dh Bolesław Banach

Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego w Otmuchowie

ul. Zamkowa 6, 48-385 Otmuchów

tel./fax.: (77) 431 50 16

tel.: (77) 431 50 17

g c r @ o t m u c h o w . p l

Mapka ostrzeżeń meteo

 
 
Źródło: pogodynka.pl

Ostatnie komentarze